Dobrá rada nad zlato

 

   Vzhledem k tomu, že nejste první a určité ani poslední, kdo si pořizuje schodiště, měli byste vědět o nejčastějších omylech, které souvisejí s rozměry a velikostí schodiště. Už na ně přišli jiní, vy byste se jim tedy mohli vyhnout.

   Při volbě tvaru se často rozhoduje, zda zvolit rovnočaré schodiště s podestami či schodiště shodného průběhu bez podesty s plynule vytočenými stupni. Výhodnější i levnější je druhá varianta, protože podestové schodiště vyžaduje větší prostorové nároky a i výrobně je nákladnější. Vezmeme-li v úvahu průměrnou cenu novostaveb , může podestové schodiště (3 x 2 m) vyjít na dvojnásobek ceny oproti schodišti o rozměru 2 x 2 m, přičemž účel i užitná hodnota budou zachovány.
   Není pravda, že čím menší výška stupně, tím lépe. Ideální parametry jsou dané (výška stoupání 18-20 cm, šíře nášlapu 24-26 cm) a odpovídají délce běžného kroku (63-65 cm). Logicky platí, že snížením stoupání se prodlouží nášlap, tím se zvýší počet stupňů (na danou výšku) a výsledkem je schodiště s delší výstupní linií, které také stojí -delší- peníze.
   Neopodstatněná je i větší šíře schodiště než 100 cm. Nejširší dveře v domě mají zpravidla 90 cm, proto je celkem zbytečné realizovat schodiště s větší průchozí šířkou.

moderní byt 8/2000