PÁTEŘOVÉ MODULOVÉ SCHODIŠTĚ

Schodiště – výrazný prvek staveb na který je kladen důraz jak z hlediska funkčnosti, tak z hlediska estetiky. To právě v mnoha případech jsou požadavky vesměs protichůdné. Zvláště když k nim přičteme i požadavek ekonomický o co nejnižší náklady na bydlení. Ve většině případů chceme aby schodiště bylo pevné, odolné vůči mechanickému namáhání a pohodlné, ale zároveň estetické, nezabíralo mnoho cenného prostoru stavby a pokud možno nestálo mnoho peněz. První skupině požadavků odpovídají schodiště betonová, s mohutnou, nosnou, většinou železobetonovou konstrukcí, popř. konstrukcí svařovanou na místě, ostatně i taková schodiště umíme a realizujeme. Druhé skupině požadavků lépe vyhovují lehké konstrukce, často v nezvyklých kombinacích materiálů, tvořená jednotlivými prvky montovanými na místě. Je na každém stavebníkovi, jakou cestou se vydá a kterou kombinaci zvolí.

Celkový pohled na schodiště s žulovými nášlapy

Chceme Vám prezentovat naše páteřové schodiště tvořené montovanými moduly, které je přesně na rozmezí uvedených požadavků. Stejně jak se věta skládá ze slov a ty z písmen abecedy, tak se modulové schodiště skládá ze stupňů a ty z modulů a nášlapů, odtud i název schody ABeCeDe. Variabilnost modulové konstrukce umožňuje velkou škálu tvarů schodišť, bez výrazných rozměrových omezení. Dovoluje použití většiny materiálů nášlapů a lze k němu využít veškeré typy zábradlí. Zároveň, při dodržení určitých jednoduchých zásad, je možné pomoci ní vytvořit schodiště s vysokou pevností a tuhostí a za přijatelnou cenu.

Jiný pohled na popisovaný typ schodiště

Praxe nás nutí navrhovat schodiště v zásadě dvěma způsoby. Za prvé je to návrh takříkajíc od rýsovacího prkna, kdy schodiště již zakomponujeme do připravované stavby a proto můžeme všechny požadavky na stavbu připravit předem. Druhým způsobem je pak v dnešní době častá přestavba nebo úprava bytových prostor, kdy se již musíme držet stávajících prvků staveb. Oba způsoby mají své zákonitosti a oba musí splňovat společné požadavky, nejinak je tomu u schodišť modulových. Prvním z nich je prostor schodiště. Ekonomické důvody nás často nutí využívat co nejmenší prostor pro schodiště, které je mnohdy stále ještě považováno za nutné zlo určené především pro spojování dvou pater budovy. Je si však třeba uvědomit, že každý tvar schodiště vyžaduje, při dodržení požadovaných rozměrů stupňů, určité dané rozměry plochy schodiště a dané rozměry otvoru ve stropě. To je často opomíjeno a tyto prostory jsou nevhodně navrženy, nebo i předimenzovány. Prvním co při návrhu musíme zvážit je tvar schodiště a jeho základní rozměry. Podle nich pak navrhneme požadovaný prostor schodiště s návazným tvarem a rozměry otvoru. Především nevhodně navrhované otvory zbytečně limitují tvar a rozměry schodišť. Otvor by měl být navržen tak aby minimálně kopíroval tvar schodiště a začínal nejpozději tak, aby vyhovoval tzv. kritické podchozí výšce schodiště, která by neměla být menší než 1900 mm. Laicky řečeno, prostor mezi kterýmkoliv stupněm schodiště a stropem nad ním by neměl být nižší než uvedených 190 cm.) V případě, že provádíme rekonstrukci již hotové stavby musíme zvážit jaký prostor můžeme využít, především v návaznosti na nosné prvky stavby, popř. jak jej můžeme upravit aby vyhovovaly požadavkům schodiště. Zde často musíme ustoupit s prioritou rozměrů schodiště a ty přizpůsobit dané stavbě. Právě modulová schodiště jsou často jediným řešením v případě, že disponujeme omezenými prostory, nebo nevhodně navrhnutými prvky stavby.

Jiný pohled na popisovaný typ schodiště

Druhým požadavkem na schodiště jsou kotevní prvky konstrukce. U modulového páteřového schodiště se u obou případů realizace snažíme, aby horní konec páteře (horní modul), jež se kotví pomocí šroubů M10, byl co nejpevnější. Ideální je ocelová deska přivařená do nosníků stavby, do které se vyřežou závity a do nichž se příruba horního modulu upevní. Nejsou problémy ani z dřevěnými trámy či kvalitním betonem. Problémy nastanou, pokud je v místě kotvení nekvalitní beton, cihly či polystyrénová izolace. Tyto materiály je nutno nahradit, nebo zpevnit vynášecí ocelovou deskou, nebo jiným způsobem tak aby se tlaky přenesly na nosné prvky stavby. Páteřové schodiště je ve většině případů kotveno pouze ve dvou bodech na něž jsou kladeny zvláštní požadavky. Druhým z nich je spodní konec páteře (spodní modul) jež je většinou kotven přes kovové hmoždinky do podlahy. Zde je opět dobré dbát aby v místě ukončení schodiště (pod spodním modulem) byl kvalitní beton v dostatečné tloušťce a pokud to jde aby zde nevedlo podlahové topení, nebo nebyla nenosná izolace.

Z výše uvedeného vyplývá, že požadavky na stavbu v případě využití páteřové modulové konstrukce schodišť jsou oproti klasickým betonovým schodištím minimální. Na páteř se při tom mohou kotvit nášlapy z jakýchkoliv materiálů. Nejčastěji se používá dřevo. Nutno podotknout, že vzhledem k požadavkům pevnosti je možné použít pouze kvalitní druhy dřev, ale lze použít i kámen či sklo, nebo vytvořit kovový základ nášlapu, který je možné použít přímo, nebo vyplnit betonem, dlažbou apod.

Chcete se virtuálně projít po schodišti? Můžete si stáhnout (spustit) film ve formátu mpg a schodiště si zevrubně prohlédnout. (Pokud máte pomalé připojení, nebo se z jiných důvodů ani po několika desítkách sekund automaticky nespustil wideopřehrávač s ukázkou, můžete si zazipovaný film stáhnout zde.)